R e k o l e k c j e

W i e l k o p o s t n e

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

13-16 marca 2016 r.

Zapustne ┼Ťpiewy na stron─Ö, cierniow─ů w┼éó┼╝my koron─Ö – ┼Ťpiewamy w jednej z pie┼Ťni wielkopostnych. Rzeczywi┼Ťcie, id─ůc za m─ůdro┼Ťci─ů biblijnego Koheleta, mo┼╝na by powiedzie─ç, ┼╝e oto w┼éa┼Ťnie sko┼äczy┼é si─Ö czas rado┼Ťci i ta┼äca, a zacz─ů┼é czas postu i umartwienia. Aby nasze ┼╝ycie by┼éo pe┼éne i warto┼Ťciowe, musi by─ç w nim czas i miejsce na wszystko – nie tylko na przyjemno┼Ťci, ale te┼╝ na wyrzeczenia i umartwienia. Nieraz kto┼Ť podnosi w─ůtpliwo┼Ť─ç, po co si─Ö wyrzeka─ç czego┼Ť i po co celowo zadawa─ç sobie umartwienie, skoro samo ┼╝ycie i tak ich nam nie szcz─Ödzi. Odpowied┼║, wbrew pozorom, jest bardzo prosta. Bo wszystko, co prawdziwie warto┼Ťciowe, przychodzi przez wysi┼éek i trud.
Czasem za┼Ť szczególnie po┼Ťwi─Öconym tym praktykom jest okres Wielkiego Postu. I cho─ç to dopiero pierwsze dni, warto ju┼╝ dzi┼Ť pomy┼Ťle─ç o dobrym wykorzystaniu tego czasu. Z tym okresem liturgicznym zwi─ůzane s─ů rekolekcje; czas zatrzymania si─Ö w gonitwie codziennego ┼╝ycia, pouk┼éadania na nowo tego, co by─ç mo┼╝e jako┼Ť si─Ö pogubi┼éo, dog┼é─Öbnego zastanowienia si─Ö nad swym ┼╝yciem.
Rekolekcje parafialne to czas, kiedy ca┼éa wspólnota zbiera si─Ö w ┼Ťwi─ůtyni, by rozwa┼╝aj─ůc S┼éowo Bo┼╝e i podejmuj─ůc praktyki pokutne odnawia─ç swe przywi─ůzanie do Boga i proponowanych przez Niego warto┼Ťci. Wielki Post to równie┼╝ rekolekcje szkolne, wokó┼é których nieraz pojawia si─Ö tyle komentarzy i niepotrzebnych emocji.
Czy rekolekcje szkolne s─ů obowi─ůzkowe? – pytaj─ů nierzadko uczniowie. Wielokrotnie w swych felietonach porusza┼éem ju┼╝ zagadnienie tego, co cz┼éowiek wierz─ůcy „musi”. Je┼Ťli wierzysz w Boga, je┼Ťli mi┼éujesz Go z ca┼éej si┼éy, z ca┼éego rozumu i serca, to nie zadajesz pytania, czy spotkanie z Nim jest obowi─ůzkowe. Ju┼╝ samo zadanie takiego pytania wskazuje, ┼╝e osoba pytaj─ůca nie wype┼énia pierwszego i najwa┼╝niejszego przykazania. Ale spróbujmy si─Ö zastanowi─ç mimo wszystko nad t─ů spraw─ů. Nauczanie religii nie jest obowi─ůzkowe. Ka┼╝dy ucze┼ä lub w przypadku jego niepe┼énoletno┼Ťci jego rodzic czy opiekun podejmuje decyzj─Ö. My┼Ťl─Ö, ┼╝e dla cz┼éowieka wierz─ůcego nie ma tu ┼╝adnej w─ůtpliwo┼Ťci – wierz─Ö, wi─Öc w katechezie uczestnicz─Ö; je┼Ťli nie uczestnicz─Ö, to moje deklaracje o wierze s─ů k┼éamstwem i pustos┼éowiem. Je┼Ťli ucze┼ä zadeklarowa┼é ch─Ö─ç uczestnictwa w katechizacji, odpowied┼║ na pytanie o „obowi─ůzkowo┼Ť─ç” rekolekcji te┼╝ nie powinna stanowi─ç problemu. Wybieraj─ůc katechez─Ö, wybiera si─Ö wszelkie proponowane przez katechizuj─ůcych formy zbli┼╝enia do Boga i umocnienia wiary. Rekolekcje s─ů przecie┼╝ jedn─ů z form, jednym z elementów ca┼éego procesu katechetycznego. W ten sposób rekolekcje s─ů obowi─ůzkowe. Oczywi┼Ťcie przez ca┼éy czas mówimy o swoistym obowi─ůzku sumienia, zobowi─ůzaniu p┼éyn─ůcym z konsekwentnego wyboru, opowiedzenia si─Ö za Chrystusem. Mo┼╝e wi─Öc warto, by rodzice zainteresowali si─Ö, kiedy i w jakiej formie odb─Öd─ů si─Ö rekolekcje szkolne, by zainteresowali si─Ö, w jaki sposób ich dzieci wezm─ů w nich udzia┼é. „Prosz─ůc o chrzest, bierzecie na siebie obowi─ůzek wychowania swych dzieci w wierze – czy jeste┼Ťcie ┼Ťwiadomi tego obowi─ůzku?” – zapytano rodziców w czasie liturgii chrzcielnej. Wype┼énieniem tego obowi─ůzku jest mi─Ödzy innymi zainteresowanie si─Ö uczestnictwem dzieci w katechizacji i rekolekcjach szkolnych. Rekolekcje takie s─ů równie┼╝ sprawdzianem postawy nauczycieli i wychowawców: czy potrafi─ů swym zaanga┼╝owaniem w to wydarzenie za┼Ťwiadczy─ç wobec swych wychowanków nie tylko o wierze jako prawdziwi chrze┼Ťcijanie, ale te┼╝ o swym oddaniu sprawie wychowania m┼éodego pokolenia jako prawdziwi pedagodzy? Nie do pomy┼Ťlenia jest, by wierz─ůcego nauczyciela trzeba by┼éo przymusza─ç jakimikolwiek sposobami do w┼é─ůczenia si─Ö w ten jak┼╝e wa┼╝ny element procesu wychowawczego. Za┼Ť niewierz─ůcy nauczyciel równie┼╝ powinien by─ç z m┼éodzie┼╝─ů bez wzgl─Ödu na to, czy toczy si─Ö proces dydaktyczny, czy wychowawczy – bez wzgl─Ödu na w┼éasne przekonania, a w postawie szacunku dla przekona┼ä wychowanków. Tak post─Öpuje cz┼éowiek, któremu naprawd─Ö zale┼╝y na dobru powierzonych jego opiece.
Niech pierwsze dni Wielkiego Postu stan─ů si─Ö dla nas okazj─ů do zastanowienia si─Ö nad tymi zagadnieniami.
Z "Niedziela"  Ks. Aleksander Herba