Program duszpasterski na nowy rok liturgiczny

„W mocy Bo┼╝ego Ducha”.

Ko┼Ťció┼é w Skrzatuszu bazylik─ů mniejsz─ů.
    Pielgrzymka diecezjalna - 15 wrze┼Ťnia

Podczas tegorocznej Pielgrzymki Diecezjalnej, ko┼Ťció┼é sanktuaryjny w Skrzatuszu zostanie podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Odb─Ödzie si─Ö to 15 wrze┼Ťnia w obecno┼Ťci prymasa Polski.

Program spotkania 15 wrze┼Ťnia:

• 7.30 Godzinki o Niepokalanym Pocz─Öciu NMP w Sanktuarium
  • 8.00 Msza ┼Üwi─Öta koncelebrowana w Sanktuarium (parafialna)
  • 9.20 Modlitwa ┼Ťpiewem
  • 9.30 Adoracja Krzy┼╝a w ┼é─ůczno┼Ťci z wydarzeniem „Polska pod Krzy┼╝em”
  • 10.30 Spotkanie z redaktorem „Go┼Ťcia Niedzielnego”, Koncert Uwielbieniowy – p. Monika Zytke „Czego dotyczy dzisiejsza uroczysto┼Ť─ç?” – ks. kustosz W. Gr─ůdalski
  • 11.30 Przygotowanie do Eucharystii (komunikaty, ┼Ťpiew, wprowadzenie wie┼äców ┼╝niwnych)
  • 12.00 Eucharystia (przewodniczenie abp Wojciech Polak – Prymas Polski). Og┼éoszenie decyzji Watykanu o podniesieniu skrzatuskiego ko┼Ťcio┼éa do rangi bazyliki mniejszej odb─Ödzie si─Ö przed od┼Ťpiewaniem hymnu "Chwa┼éa na wysoko┼Ťci Bogu". Po zako┼äczeniu Eucharystii  - Muzyczne Uwielbienie - p. Monika Zytke
  • 14.00 Przerwa na posi┼éek
  • 15:30 Nabo┼╝e┼ästwo maryjne z zawierzeniem diecezji w opiek─Ö Matki Bo┼╝ej Bolesnej oraz Pierwsze ┼Ťluby zakonne Braci Mi┼éosiernego Pana

Diecezjalne Spotkanie Młodych w Skrzatuszu
- 14 wrze┼Ťnia

czytaj wi´┐Żcej

Ró┼╝aniec  w obecnej formie ustali┼é si─Ö dopiero w XV w. dzi─Öki dominikaninowi,
b┼é. Alanusowi a la Roche (van den Clip), który ┼╝y┼é w latach 1428-1475. On ustali┼é nazw─Ö "Psa┼éterz Maryi", jak te┼╝ i liczb─Ö 150 Zdrowa┼Ť, które podzieli┼é na dekady (dziesi─ůtki), ka┼╝da przeplatana Modlitw─ů Pa┼äsk─ů. On te┼╝ za┼éo┼╝y┼é pierwsze bractwo ró┼╝a┼äcowe w Douai w 1470 r. W 1464 r. ukaza┼éa mu si─Ö Maryja. Poleci┼éa mu propagowa─ç w swym imieniu ró┼╝aniec i zak┼éada─ç bractwa ró┼╝a┼äcowe. Przekaza┼éa mu równie┼╝ 15 obietnic dla tych, którzy b─Öd─ů odmawia─ç ró┼╝aniec:

PA┼╣DZIERNIK
MIESI─äCEM
RÓ┼╗A┼âCA
┼ÜWI─śTEGO

Pa┼║dziernik nazywany jest miesi─ůcem ró┼╝a┼äcowym.
Ko┼Ťció┼é w tym czasie,szczególnie zaleca t─Ö prost─ů
i zarazem g┼é─Öbok─ů modlitw─Ö.
7 pa┼║dziernika

Naj┼Ťwi─Ötsza Maryja Panna Ró┼╝a┼äcowa

Dzisiejsze wspomnienie zosta┼éo ustanowione na pami─ůtk─Ö zwyci─Östwa floty chrze┼Ťcija┼äskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatok─ů Korynck─ů) 7 pa┼║dziernika 1571 r. Su┼étan turecki Selim II pragn─ů┼é podbi─ç ca┼é─ů Europ─Ö i zaprowadzi─ç w niej wiar─Ö muzu┼éma┼äsk─ů. Ówczesny papie┼╝ - ┼Ťw. Pius V, dominikanin, gor─ůcy czciciel Matki Bo┼╝ej - us┼éyszawszy o zbli┼╝aj─ůcej si─Ö wojnie, ze ┼ézami w oczach zacz─ů┼é zanosi─ç ┼╝arliwe modlitwy do Maryi, powierzaj─ůc jej sw─ů trosk─Ö podczas odmawiania ró┼╝a┼äca. Nagle dozna┼é wizji: zdawa┼éo mu si─Ö, ┼╝e znalaz┼é si─Ö na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczy┼é ogromne floty, przygotowuj─ůce si─Ö do starcia. Nad nimi ujrza┼é Maryj─Ö, która patrzy┼éa na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemo┼╝liwi┼éa manewry muzu┼émanom, a sprzyja┼éa flocie chrze┼Ťcija┼äskiej. Uda┼éo si─Ö powstrzyma─ç inwazj─Ö Turków na Europ─Ö.
MODLITWA O POWOŁANIA:
Jezu Chryste
Władco historii
i Panie ludzkich losów,
Przemów do m┼éodych s┼éowami b┼éogos┼éawie┼ästw,
spójrz na nich z mi┼éo┼Ťci─ů,
poci─ůgnij ich swoim pi─Öknem,
uwolnij od l─Öku
i nape┼énij ufno┼Ťci─ů
a wezwanych umocnij,
aby nie zabrakło nam ludzi,
którzy, jako Twoi przyjaciele
poka┼╝─ů nam Ciebie
i b─Öd─ů sol─ů ziemi
i ┼Ťwiat┼éo┼Ťci─ů ┼Ťwiata
Amen

Odpust zupełny
zwi─ůzany z
Koronk─ů do Bo┼╝ego Mi┼éosierdzia

PENITENCJARIA APOSTOLSKA
DEKRET O ZWI─äZANIU ODPUSTÓW Z AKTAMI KULTU
SPEŁNIANYMI DLA UCZCZENIA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

«Mi┼éosierdzie Twoje, Bo┼╝e, nie zna granic, niewyczerpany jest skarbiec Twojej dobroci...» (modlitwa po hymnie Te Deum).

Obraz Miłosierdzia Bożego

Jego geneza wi─ů┼╝e si─Ö z objawieniem, jakie mia┼éa s. Faustyna w celi p┼éockiego klasztoru 22 lutego 1931 roku. Wieczorem, kiedy by┼éam w celi - zanotowa┼éa - ujrza┼éam Pana Jezusa ubranego w szacie bia┼éej. Jedna r─Öka wzniesiona do b┼éogos┼éawie┼ästwa, a druga dotyka┼éa szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodzi┼éy dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady (...) Po chwili powiedzia┼é mi Jezus: Wymaluj obraz wed┼éug rysunku,
       który widzisz, z podpisem: "Jezu, ufam Tobie" (Dz. 47).