WIZYTA DUSZPASTERSKA

K O L ─ś D A

Po co kol─Öda?

┼Üwi─Öta Bo┼╝ego Narodzenia to ┼Üwi─Öta pe┼éne mi┼éo┼Ťci, braterstwa i rado┼Ťci.  W┼Ťród chrze┼Ťcijan wytwarzaj─ů one szczególn─ů wi─Ö┼║ i poczucie wspólnoty przez prze┼╝ywanie prawdy o Wcieleniu Bo┼╝ego S┼éowa i zst─ůpieniu Syna Bo┼╝ego na ziemi─Ö. Klimat tych ┼Üwi─ůt sprawia, ┼╝e ludzie w tym okresie chc─ů by─ç bliscy sobie, chc─ů ten czas prze┼╝ywa─ç razem w rodzinie przy stole wigilijnym.
Pi─Öknym zwyczajem jest odwiedzanie w tych dniach ┼Ťwi─ůtecznych swoich krewnych, przyjació┼é, a tak┼╝e ludzi samotnych. Na ulicach, w domach i na klatkach schodowych s┼éycha─ç ┼Ťpiew kol─Ödników, którzy w─Ödruj─ů od domu do domu z ┼╝yczeniami. Nie dziwi wi─Öc nikogo w tym czasie widok kap┼éana, duszpasterza odwiedzaj─ůcego domy swoich parafian.
Tradycja kol─Ödowania si─Öga dalekiej przesz┼éo┼Ťci. Ju┼╝ we wczesno┼Ťredniowiecznych dokumentach ko┼Ťcielnych natrafiamy na ┼Ťlady kol─Ödowania w okresie ┼Ťwi─ůt Bo┼╝ego Narodzenia jako form─Ö bezpo┼Ťredniego kontaktu z wiernymi w bardzo rozleg┼éych wtedy obszarowo parafiach. Uzasadnienia tej praktyki doszukiwano si─Ö ju┼╝ dawno m.in. w zapisie Ewangelii ┼Ťw. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, ┼╝e m─Ödrcy oddawszy pok┼éon narodzonemu Jezusowi wracali inn─ů drog─ů do swoich krajów.  Legenda poszerzy┼éa ten zapis o to, ┼╝e rozchodzili si─Ö, odwiedzali ró┼╝ne miasta i wioski i rozg┼éaszali wie┼Ť─ç o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci. Zapis u ┼Ťw. ┼üukasza mówi, i┼╝ Chrystus poleca swoim 72 uczniom, aby szli "do ka┼╝dego miasta i miejscowo┼Ťci, dok─ůd sam przyj┼Ť─ç mia┼é" (┼ük 10, 1-12).

Ma┼éo kto wie, ┼╝e do tych bo┼╝onarodzeniowych odwiedzin parafian, kap┼éan, przez przyj─Öcie urz─Ödu pos┼éugiwania duszpasterskiego, jest zobowi─ůzany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania si─Ö. Czytamy w nim: "proboszcz winien nawiedza─ç rodziny, uczestnicz─ůc w troskach wiernych, zw┼éaszcza niepokojach i smutku oraz umacniaj─ůc ich w Panu, jak równie┼╝ - je┼Ťli w czym┼Ť nie domagaj─ů - roztropnie ich korygowa─ç" (ka┼ä. 529 § l KPK).

Tradycja wizyty duszpasterskiej, zwanej popularnie "kol─Öd─ů" zawiera w sobie bogactwo znaków i tre┼Ťci.
Pi─Ökna i g┼é─Öboka jest tre┼Ť─ç ┼Ťpiewanych tradycyjnie kol─Öd, które s─ů zwiastowaniem rado┼Ťci o narodzonym Bo┼╝ego Syna, który chce by─ç "Bogiem z nami". Otwieraj─ůc drzwi domu, mieszkania, by zaprosi─ç Emmanuela, by si─Ö narodzi┼é w ka┼╝dym cz┼éowieku, w ka┼╝dej rodzinie i w ka┼╝dym sercu.
Kulminacyjnym punktem odwiedzin ka┼éana jest odczytanie w rodzinie fragmentu Pisma ┼Ťw. o narodzeniu Pana Jezusa oraz bogate w tre┼Ťci modlitwy o b┼éogos┼éawie┼ästwo dla mieszka┼äców, np: "Panie, pob┼éogos┼éaw nam, b┼éogos┼éaw ten dom i jego mieszka┼äców, daj im anio┼éa za stró┼╝a, aby strzeg┼é, os┼éania┼é i broni┼é przez Jezusa Chrystusa". Po odmówieniu modlitwy Pa┼äskiej, której nauczy┼é nas Jezus Chrystus, preferuje si─Ö odmówienie modlitw wstawienniczych za rodzin─Ö, za dzieci, za ma┼é┼╝onków, za chorych i samotnych.
Niestety zanika ju┼╝ zwyczaj umieszczania na drzwiach domu symboli: C+M+B. Co oznaczaj─ů litery: C+M+B? ┼Üw. Augustyn odczytuje w tych znakach chrze┼Ťcija┼äsk─ů my┼Ťl: "Christus Multorum Benefactor", czyli: "Chrystus dla wielu jest dobroczy┼äc─ů". Starochrze┼Ťcija┼äskie t┼éumaczenie, zbli┼╝one do my┼Ťli ┼Ťw. Augustyna, jest z┼é─ůczone z tre┼Ťci─ů modlitw kol─Ödowych: "Christus Mansionem Benedicat" -"Niech Chrystus b┼éogos┼éawi temu mieszkaniu".
Jest to równie┼╝ nawi─ůzanie do wydarze┼ä Starego Testamentu, gdzie oznaczenie domów krwi─ů baranka paschalnego mia┼éo chroni─ç dom i jego mieszka┼äców od nieszcz─Ö┼Ťcia, by┼éo tak┼╝e publicznym wyznaniem do jakiej wspólnoty religijnej si─Ö nale┼╝y. Tak wi─Öc chrze┼Ťcijanie, którzy przyjmuj─ů kap┼éana z wizyt─ů duszpastersk─ů daj─ů ┼Ťwiadectwo swojej przynale┼╝no┼Ťci do Ko┼Ťcio┼éa.
2. Uwagi praktyczne
Mi┼éo, kiedy podczas odwiedzin kol─Ödowych bierze w nich udzia┼é ca┼éa rodzina.

Tematem wizyty duszpasterskiej s─ů przede wszystkim kwestie natury religijnej. Niekiedy ta krótka i raczej symboliczna wizyta staje si─Ö okazj─ů do podj─Öcia bardzo wa┼╝nej i trudnej sprawy, która wymaga po┼Ťwi─Öcenia zdecydowanie wi─Ökszej ilo┼Ťci czasu. Dlatego je┼Ťli zachodzi taka potrzeba i kto┼Ť potrzebuje d┼éu┼╝szej rozmowy, w┼éa┼Ťnie na kol─Ödzie ma mo┼╝liwo┼Ť─ç umówienia si─Ö z duszpasterzem w dogodnym dla obu stron terminie.
Na stole powinno le┼╝e─ç Pismo ┼Ťw., krzy┼╝, ┼Ťwiece, woda ┼Ťwi─Öcona i kropid┼éo.
Zazwyczaj parafianie z rado┼Ťci─ů oczekuj─ů na przybycie swojego duszpasterza, goszcz─ůc go w progach swojego domu.
Niestety zdarzaj─ů si─Ö, te┼╝ i pewne trudno┼Ťci, z jakimi spotyka si─Ö kap┼éan podczas kol─Ödy:
Zamkni─Öte drzwi, nie zawsze musz─ů oznacza─ç niech─Ö─ç do ksi─Ödza ze strony parafian. Najcz─Östszym dzi┼Ť tego powodem jest po prostu praca domowników, która uniemo┼╝liwia wspólne spotkanie.
Niejednokrotnie problemy z przyj─Öciem ksi─Ödza w domu maj─ů "wierz─ůcy" stoj─ůcy z boku Ko┼Ťcio┼éa, "wierz─ůcy-niepraktykuj─ůcy",  ┼╝yj─ůcy w zwi─ůzkach niesakramentalnych, których styl ┼╝ycia wyklucza ich z mo┼╝liwo┼Ťci aktywnego uczestnictwa w ┼╝yciu sakramentalnym Ko┼Ťcio┼éa.
Każda parafia prowadzi kartoteki swoich parafian, gdzie odnotowuje się dane, przyjęte sakramenty, informacje o sytuacji rodziny, problemy. Warto dbać, aby ta kartoteka była uzupełniana przez kapłana na kolędzie.
Je┼Ťli kto┼Ť jest nieobecny w domu (z ró┼╝nych przyczyn), a ma ┼╝yczenie wizyty duszpasterskiej, mo┼╝e zawsze skontaktowa─ç si─Ö osobi┼Ťcie lub telefonicznie z proboszczem parafii, aby umówi─ç si─Ö na kol─Öd─Ö w innym dogodnym terminie.
Warto odwiedziny kol─Ödowe prze┼╝ywa─ç w duchu rado┼Ťci bo┼╝onarodzeniowej, w duchu modlitwy, serdecznej rozmowy z duszpasterzami. Niech b┼éogos┼éawie┼ästwo kol─Ödowe chroni nasz dom, nasze rodziny i umacnia nas na drodze ┼╝ycia chrze┼Ťcija┼äskiego.