W i e l k i   C z w a r t e k      ------------------------------------------------------------------------
Msza ┼Ťw. Krzy┼╝ma

Obchody Wielkiego Tygodnia maj─ů bogat─ů symbolik─Ö. Wierni najcz─Ö┼Ťciej gromadz─ů si─Ö w swoich parafiach na ceremoniach Triduum Paschalnego. Niewielu ma okazj─Ö uczestniczy─ç we Mszy ┼Ťw. Krzy┼╝ma, w której czasie biskup konsekruje krzy┼╝mo i b┼éogos┼éawi oleje.

Liturgia ta odbywa si─Ö zwykle w katedrze, gdzie przed po┼éudniem w Wielki Czwartek gromadz─ů si─Ö kap┼éani wraz ze swoim ordynariuszem. Wyra┼╝aj─ů przez to wzajemn─ů jedno┼Ť─ç. Je┼╝eli wierni ze swymi pasterzami maj─ů trudno┼Ťci w zgromadzeniu si─Ö w Wielki Czwartek, mog─ů uczestniczy─ç w tej ceremonii w innym dniu.

Taka sytuacja zachodzi najcz─Ö┼Ťciej w krajach misyjnych, gdzie diecezje obejmuj─ů swymi granicami ogromne przestrzenie. Wa┼╝ne, by obrz─Öd b┼éogos┼éawienia olejów mia┼é miejsce w czasie poprzedzaj─ůcym Wielkanoc. Je┼Ťli w Noc Paschaln─ů sprawuje si─Ö sakramenty wtajemniczenia (chrzest i bierzmowanie), nale┼╝y u┼╝y─ç nowego krzy┼╝ma i oleju katechumenów.

Chrze┼Ťcija┼ästwo wiedzia┼éo od pocz─ůtku o pos┼éugiwaniu si─Ö oliw─ů w celach zwi─ůzanych z kultem u Greków i Rzymian. Chc─ůc jednak lepiej zrozumie─ç symbolik─Ö tego obrz─Ödu, warto odwo┼éa─ç si─Ö do jego pierwotnego znaczenia w obszarze kultury ┼Ťródziemnomorskiej. Oliwa by┼éa zawsze artyku┼éem spo┼╝ywczym, ale te┼╝ piel─Ögnowa┼éa skór─Ö, by┼éa u┼╝ywana do lampek oliwnych oraz jako lek dezynfekuj─ůcy rany i ┼éagodz─ůcy ból.

Prawie wszystkie zastosowania oliwy w ┼╝yciu ┼Ťwieckim maj─ů swoje dzisiejsze odniesienie do liturgii. I tak ze wzgl─Ödów leczniczych sta┼éa si─Ö odpowiedni─ů materi─ů do sakramentu namaszczenia chorych. Z tego samego powodu - grzech jest chorob─ů duszy - u┼╝ywa si─Ö oleju przy udzielaniu sakramentu chrztu, który uwalnia od grzechu. Tak jak lampa oliwna daje ┼Ťwiat┼éo, tak równie┼╝ kap┼éani, którzy s─ů namaszczani na swój urz─ůd - maj─ů by─ç "┼Ťwiat┼éo┼Ťci─ů ┼Ťwiata". Dlatego przy ich wy┼Ťwi─Öcaniu u┼╝ywa si─Ö tak┼╝e olejów.

Liturgia zna trzy rodzaje olejów, którymi si─Ö pos┼éuguje przy sprawowaniu sakramentów oraz przy innych okazjach: olej chorych, olej katechumenów, u┼╝ywany przy udzielaniu sakramentu chrztu, oraz olej krzy┼╝ma. Ten ostatni jest mieszanin─ů naturalnej oliwy lub oleju ro┼Ťlinnego z wonno┼Ťciami (najcz─Ö┼Ťciej z balsamem). Krzy┼╝mo ró┼╝ni si─Ö od pozosta┼éych olejów swoim najszerszym zastosowaniem w Ko┼Ťciele i jest szczególnie uroczy┼Ťcie po┼Ťwi─Öcane.

U┼╝ywane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i do ┼Ťwi─Öce┼ä kap┼éa┼äskich. S┼éu┼╝y te┼╝ do namaszczania o┼étarza i ┼Ťcian ko┼Ťcio┼éa. Znaczenie po┼Ťwi─Öcenia olejów podczas Mszy ┼Ťw. Krzy┼╝ma w Wielki Czwartek mo┼╝e by─ç lepiej zrozumia┼ée po odczytaniu biblijnej symboliki namaszczania. Ju┼╝ w Starym Testamencie namaszczano arcykap┼éanów, kap┼éanów, proroków i królów. Ten obrz─Öd wi─ůza┼é si─Ö od pocz─ůtku z oczekiwanym Mesjaszem. Wskazuje na to imi─Ö "Mesjasz", które znaczy dos┼éownie - "namaszczony".

W ka┼╝dym przypadku namaszczania zachodzi bardzo wyra┼║na przemiana. Osoba czy jaki┼Ť przedmiot trac─ů swój dotychczasowy ┼Ťwiecki charakter. Zostaj─ů w┼é─ůczone do sfery sacrum. Zaczynaj─ů pe┼éni─ç inn─ů, religijn─ů funkcj─Ö. Warto o tym pami─Öta─ç, uczestnicz─ůc w Wielki Czwartek we Mszy ┼Ťw. Krzy┼╝ma albo jednocz─ůc si─Ö duchowo z duszpasterzami zgromadzonymi wokó┼é biskupa w katedrze. Jeste┼Ťmy namaszczani przy chrzcie tym samym olejem, którym namaszcza si─Ö ┼Ťwi─ůtyni─Ö. Z jednej strony jest to powód do dumy, z drugiej do wi─Ökszej odpowiedzialno┼Ťci za t─Ö now─ů godno┼Ť─ç.