┼Üwi─Öto Mi┼éosierdzia Bo┼╝ego
obchodzone jest w pierwsz─ů niedziel─Ö po Wielkanocy, czyli II Niedziel─Ö Wielkanocn─ů, zwan─ů obecnie Niedziel─ů Mi┼éosierdzia Bo┼╝ego.
Wpisa┼é je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na pro┼Ťb─Ö Episkopatu Polski Ojciec ┼Üwi─Öty Jan Pawe┼é II w 1995 roku wprowadzi┼é to ┼Ťwi─Öto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papie┼╝ og┼éosi┼é to ┼Ťwi─Öto dla ca┼éego Ko┼Ťcio┼éa.

Inspiracj─ů dla ustanowienia tego ┼Ťwi─Öta by┼éo pragnienie Jezusa, które przekaza┼éa Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedzia┼é do niej: Pragn─Ö, a┼╝eby pierwsza niedziela po Wielkanocy by┼éa ┼Ťwi─Ötem Mi┼éosierdzia (Dz. 299). Pragn─Ö, aby ┼Ťwi─Öto Mi┼éosierdzia, by┼éo ucieczk─ů i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte s─ů wn─Ötrzno┼Ťci mi┼éosierdzia Mego, wylewam ca┼ée morze ┼éask na dusze, które si─Ö zbli┼╝─ů do ┼║ród┼éa  mi┼éosierdzia  Mojego.  Która dusza  przyst─ůpi  do  spowiedzi i Komunii ┼Ťwi─Ötej, dost─ůpi zupe┼énego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte s─ů wszystkie upusty Bo┼╝e, przez które p┼éyn─ů ┼éaski (Dz. 699). W wielu objawieniach Pan Jezus okre┼Ťli┼é nie tylko miejsce ┼Ťwi─Öta w kalendarzu liturgicznym Ko┼Ťcio┼éa, ale tak┼╝e motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Najwi─Öksz─ů z nich jest ┼éaska „zupe┼énego odpuszczenia win i kar” zwi─ůzana z Komuni─ů ┼Ťwi─Öt─ů przyj─Öt─ů w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywi─ůzania do najmniejszego grzechu), w duchu nabo┼╝e┼ästwa do Mi┼éosierdzia Bo┼╝ego, czyli w postawie ufno┼Ťci wobec Boga i czynnej mi┼éo┼Ťci bli┼║niego. Jest to – jak t┼éumaczy ks. prof. Ignacy Ró┼╝ycki – ┼éaska wi─Öksza od odpustu zupe┼énego.Ten polega bowiem tylko na darowaniu kar doczesnych nale┼╝nych za pope┼énione grzechy, ale nie jest nigdy odpuszczeniem samych┼╝e win. Najszczególniejsza ┼éaska jest zasadniczo równie┼╝ wi─Öksza ni┼╝ ┼éaski 6–ciu sakramentów z wyj─ůtkiem sakramentu chrztu: albowiem odpuszczenie wszystkich win i kar jest tylko sakramentaln─ů ┼éask─ů chrztu ┼Ťwi─Ötego. W przytoczonych za┼Ť obietnicach Chrystus zwi─ůza┼é odpuszczenie win i kar z Komuni─ů ┼Ťwi─Öt─ů przyj─Öt─ů w ┼Ťwi─Öto Mi┼éosierdzia, czyli pod tym wzgl─Ödem podniós┼é j─ů do rz─Ödu „drugiego chrztu”. Przygotowaniem do tego ┼Ťwi─Öta ma by─ç nowenna polegaj─ůca na odmawianiu przez 9 dni, poczynaj─ůc od Wielkiego Pi─ůtku, Koronki do Mi┼éosierdzia Bo┼╝ego. ┼Üwi─Öto Mi┼éosierdzia Mojego wysz┼éo z wn─Ötrzno┼Ťci [Moich] dla pociechy ┼Ťwiata ca┼éego (Dz. 1517) – powiedzia┼é Pan Jezus do Siostry Faustyny.

┼╣ród┼éo: faustyna.pl