Zes┼éanie
        Ducha ┼Üwi─Ötego

Zielone ┼Üwi─ůtki

Pi─Ö─çdziesi─ůtego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zes┼éa┼é Ducha ┼Üwi─Ötego na Maryj─Ö i Aposto┼éów zgromadzonych w Wieczerniku, wype┼éniaj─ůc tym samym swoj─ů obietnic─Ö: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam po┼Ťl─Ö od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On b─Ödzie ┼Ťwiadczy┼é o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pi─Ö─çdziesi─ůtnicy Ko┼Ťció┼é, o┼╝ywiony Duchem ┼Üwi─Ötym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.

Zielone ┼Üwi─ůtki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczysto┼Ťci, to jedno z najstarszych ┼Ťwi─ůt Ko┼Ťcio┼éa, obchodzone ju┼╝ w czasach apostolskich. Dzie┼ä ten posiada┼é wtedy praktycznie t─Ö sam─ů rang─Ö, co uroczysto┼Ť─ç Paschy. W pierwszych wiekach w wigili─Ö tego ┼Ťwi─Öta udzielano chrztu katechumenom. W ┼Ťredniowieczu istnia┼é zwyczaj rzucania z sufitu ko┼Ťcio┼éa, w trakcie odprawiania Mszy ┼Ťwi─Ötej, ró┼╝ i innych kwiatów symbolizuj─ůcych dary Ducha ┼Üwi─Ötego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczysto┼Ťci wypuszczano z klatek go┼é─Öbie: symbol Ducha ┼Üwi─Ötego.
      Ko┼Ťció┼é przypomina, ┼╝e Pi─Ö─çdziesi─ůtnica jest wype┼énieniem i zako┼äczeniem ┼Üwi─ůt Paschalnych. Duch ┼Üwi─Öty - Nowe ┼╗ycie w Chrystusie - by┼é celem ca┼éej dzia┼éalno┼Ťci Chrystusa. Zgodnie z obietnic─ů, po wywy┼╝szeniu Chrystusa na drzewie krzy┼╝a, gdy dost─Öp do Ojca zosta┼é otwarty, a dzieci─Öctwo Bo┼╝e sta┼éo si─Ö rzeczywisto┼Ťci─ů, pos┼éany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadzi┼é dalej dzie┼éo Jezusa.