Ró┼╝aniec  w obecnej formie ustali┼é si─Ö dopiero w XV w. dzi─Öki dominikaninowi,
b┼é. Alanusowi a la Roche (van den Clip), który ┼╝y┼é w latach 1428-1475. On ustali┼é nazw─Ö "Psa┼éterz Maryi", jak te┼╝ i liczb─Ö 150 Zdrowa┼Ť, które podzieli┼é na dekady (dziesi─ůtki), ka┼╝da przeplatana Modlitw─ů Pa┼äsk─ů. On te┼╝ za┼éo┼╝y┼é pierwsze bractwo ró┼╝a┼äcowe w Douai w 1470 r. W 1464 r. ukaza┼éa mu si─Ö Maryja. Poleci┼éa mu propagowa─ç w swym imieniu ró┼╝aniec i zak┼éada─ç bractwa ró┼╝a┼äcowe. Przekaza┼éa mu równie┼╝ 15 obietnic dla tych, którzy b─Öd─ů odmawia─ç ró┼╝aniec:

1. Ktokolwiek b─Ödzie mi s┼éu┼╝y┼é przez odmawianie ró┼╝a┼äca ┼Ťwi─Ötego, otrzyma wyj─ůtkowe ┼éaski.
  2. Obiecuj─Ö moj─ů specjaln─ů obron─Ö i najwi─Öksze ┼éaski wszystkim tym, którzy b─Öd─ů odmawia─ç ró┼╝aniec.
  3. Ró┼╝aniec stanie si─Ö broni─ů przeciw piek┼éu, zniszczy, pomniejszy grzechy, zwyci─Ö┼╝y heretyków.
  4. Spowoduje on, ┼╝e cnoty i dobre dzie┼éa zakwitn─ů; otrzyma on od Boga obfite przebaczenie dla dusz; odci─ůgnie serca ludu od umi┼éowania ┼Ťwiata i jego marno┼Ťci; podniesie je do po┼╝─ůdania rzeczy wiecznych.
  5. Dusza, która poleci mi si─Ö przez odmawianie ró┼╝a┼äca, nie zginie.
  6. Ktokolwiek b─Ödzie odmawia┼é ró┼╝aniec i odda si─Ö rozmy┼Ťlaniu nad jego ┼Ťwi─Ötymi tajemnicami, nigdy nie b─Ödzie pokonany przez niepowodzenia. Bóg nie b─Ödzie kara┼é w swojej sprawiedliwo┼Ťci, nie zginie ┼Ťmierci─ů niespodziewan─ů, je┼╝eli b─Ödzie sprawiedliwym, wytrwa┼éym w ┼éasce Bo┼╝ej i b─Ödzie godnym ┼╝ycia wiecznego.
  7. Ktokolwiek b─Ödzie mia┼é prawdziwe nabo┼╝e┼ästwo do ró┼╝a┼äca - nie umrze bez sakramentów Ko┼Ťcio┼éa.
  8. Wierni w odmawianiu ró┼╝a┼äca b─Öd─ů mieli w ┼╝yciu i przy ┼Ťmierci ┼Ťwiat┼éo Bo┼╝e i pe┼éni─Ö Jego ┼éaski.
  9. Uwolni─Ö z czy┼Ť─çca tych, którzy mieli nabo┼╝e┼ästwo do ró┼╝a┼äca ┼Ťwi─Ötego.
  10. Wierne dzieci ró┼╝a┼äca zas┼éu┼╝─ů na wysoki stopie┼ä chwa┼éy w niebie.
  11. Otrzymacie wszystko, o co prosicie przez odmawianie ró┼╝a┼äca.
  12. Wszystkich, którzy rozpowszechniaj─ů ró┼╝aniec, b─Öd─Ö wspomaga┼éa w ich potrzebach.
  13. Otrzyma┼éam od mojego Boskiego Syna obietnic─Ö, ┼╝e wszyscy obro┼äcy ró┼╝a┼äca b─Öd─ů mieli za wstawienników ca┼éy Dwór Niebieski w czasie ┼╝ycia i w godzin─Ö ┼Ťmierci.
  14. Wszyscy, którzy odmawiaj─ů Ró┼╝aniec, s─ů moimi synami i bra─çmi mojego Jedynego Syna Jezusa Chrystusa.
  15. Nabo┼╝e┼ästwo do mojego ró┼╝a┼äca jest wielkim znakiem przeznaczenia do nieba.