Ka┼╝dy pi─ůtek to dzie┼ä pokutny

Dla chrze┼Ťcijanina ka┼╝dy pi─ůtek w ci─ůgu roku ma charakter dnia pokutnego, w którym wierz─ůcy pami─Ötaj─ů o modlitwie, po┼Ťcie i ja┼ému┼╝nie. Biskupi ograniczyli jednak okres formalnego zakazu zabaw do Wielkiego Postu.

Podczas 362. zebrania plenarnego, które odbywa┼éo si─Ö pod koniec czerwca, biskupi przyj─Öli nowelizacj─Ö IV przykazania ko┼Ťcielnego. W miejsce dotychczasowego zapisu: „Zachowywa─ç nakazane posty i wstrzemi─Ö┼║liwo┼Ť─ç od pokarmów mi─Ösnych, a w okresach pokuty powstrzymywa─ç si─Ö od udzia┼éu w zabawach” przyj─Öto nowe brzmienie: „Zachowywa─ç nakazane posty i wstrzemi─Ö┼║liwo┼Ť─ç od pokarmów mi─Ösnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywa─ç si─Ö od udzia┼éu w zabawach”.

Ograniczenie formalnego zakazu zabaw do Wielkiego Postu nie zmienia jednak dotychczasowego charakteru ka┼╝dego pi─ůtku jako dnia pokutnego. Jest to dzie┼ä, kiedy wspominamy m─Ök─Ö i ┼Ťmier─ç Pana Jezusa na krzy┼╝u, st─ůd wierz─ůcy s─ů wezwani do praktykowania czynów pokutnych – modlitwy, postu, ja┼ému┼╝ny. „Je┼Ťli wi─Öc w pi─ůtek katolik chcia┼éby odst─ůpi─ç ze s┼éusznej przyczyny od pokutnego prze┼╝ywania tego dnia, winien uzyska─ç odpowiedni─ů dyspens─Ö” – przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. zebraniu plenarnym.

Czwarte przykazanie ko┼Ťcielne zobowi─ůzuje do wstrzemi─Ö┼║liwo┼Ťci od pokarmów mi─Ösnych wszystkich katolików, którzy uko┼äczyli 14 lat. Dodatkowo, w ┼Ürod─Ö Popielcow─ů i w Wielki Pi─ůtek obowi─ůzuje ograniczenie do jednego posi┼éku do syta w ci─ůgu dnia, jest to post obowi─ůzkowy dla osób od 18 do 60 lat.

„Przykazania ko┼Ťcielne odnosz─ů si─Ö do ┼╝ycia moralnego, które jest zwi─ůzane z ┼╝yciem liturgicznym i czerpie z niego moc” – jak poucza o tym Katechizm Ko┼Ťcio┼éa Katolickiego. Ich istot─ů jest „zagwarantowanie wiernym niezb─Ödnego minimum ducha modlitwy i wysi┼éku moralnego we wzrastaniu mi┼éo┼Ťci Boga i bli┼║niego”. Episkopaty poszczególnych krajów maj─ů mo┼╝liwo┼Ť─ç opracowania wyk┼éadni dla przykaza┼ä ko┼Ťcielnych. Episkopat Polski po raz ostatni uszczegó┼éowi┼é sformu┼éowania przykaza┼ä ko┼Ťcielnych przesz┼éo 10 lat temu, zosta┼éy one zatwierdzone przez Kongregacj─Ö Nauki Wiary w maju 2002 r.

Obowi─ůzuj─ůce przykazania ko┼Ťcielne:

1. W niedziele i ┼Ťwi─Öta nakazane uczestniczy─ç we Mszy ┼Üwi─Ötej i powstrzyma─ç si─Ö
    od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przyst─ůpi─ç do Sakramentu Pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyj─ů─ç Komuni─Ö ┼Üwi─Öt─ů.
4. Zachowywa─ç nakazane posty i wstrzemi─Ö┼║liwo┼Ť─ç od pokarmów mi─Ösnych,
    a w okresach pokuty powstrzymywa─ç si─Ö od udzia┼éu w zabawach.
5. Troszczy─ç si─Ö o potrzeby wspólnoty Ko┼Ťcio┼éa.