Dzielenie si─Ö op┼éatkiem

- gest mi┼éo┼Ťci.

Dlaczego dzielimy się opłatkiem?
Trudno wyobrazi─ç sobie polsk─ů Wigili─Ö bez op┼éatka.
┼üami─ů si─Ö nim przy sk┼éadaniu ┼Ťwi─ůtecznych ┼╝ycze┼ä nawet niewierz─ůcy.
Ma┼éo kto jednak wie, jakie jest ┼║ród┼éo tego zwyczaju i jaki jest jego sens.

Op┼éatek jest symbolem Eucharystii. Najprawdopodobniej wywodzi si─Ö z wczesnochrze┼Ťcija┼äskich „eulogiów”, czyli chlebów ofiarnych sk┼éadanych przez wiernych na o┼étarzu. Podczas Mszy ┼Ťwi─Ötej biskup konsekrowa┼é cz─Ö┼Ť─ç z nich i rozdawa┼é uczestnikom ┼üamania Chleba jako Komuni─Ö ┼Ťwi─Öt─ů. Pozosta┼é─ů cz─Ö┼Ť─ç b┼éogos┼éawi┼é po Mszy ┼Ťwi─Ötej i rozdawa┼é tym, którzy nie przyst─ůpili do Komunii. Posy┼éa┼é te┼╝ do domów dla tych, którzy nie przybyli na Eucharysti─Ö. By┼éa to dla nich „Komunia duchowa”.

┼üamanie si─Ö op┼éatkiem niesie
   g┼é─Öbok─ů tre┼Ť─ç religijn─ů. Chleb jest
   symbolem ┼╝ycia. Modlitwy o to, by
   nie zabrak┼éo ludziom chleba, uczy┼é
   sam Jezus Chrystus. Znak dzielenia
   si─Ö chlebem jest rodzinnym gestem
    mi┼éo┼Ťci. Chleb jest wi─Öc symbolem
     mi┼éo┼Ťci i ┼╝ycia. Bóg w swej mi┼éo┼Ťci obdarza nas ┼╝yciem i daje chleb dla jego podtrzymywania. Daje chleb powszedni dla podtrzymywania ┼╝ycia doczesnego i daje Chleb Eucharystyczny, dla ┼╝ycia wiecznego. Stajemy si─Ö uczestnikami tego ┼╝ycia przez przyjmowanie Cia┼éa Chrystusa w Komunii ┼Ťw. pod postaci─ů bia┼éego op┼éatka - kawa┼éka niekwaszonego chleba.

┼üami─ůc si─Ö op┼éatkiem, sk┼éadamy sobie ┼╝yczenia, wybaczamy innym krzywdy. Dobre s┼éowa wymieniane przez cz┼éonków rodziny i przyjació┼é wyja┼Ťniaj─ů sens gestu ┼éamania bia┼éego chleba. Mówi─ů, ┼╝e pragniemy by─ç dla siebie dobrzy jak chleb, ┼╝y─ç w zgodzie i jedno┼Ťci, poniewa┼╝ wspólnie spo┼╝ywamy chleb, który powsta┼é z wielu ziaren pszenicy.

┼üamanie si─Ö op┼éatkiem przypomina tak┼╝e, ┼╝e Syn Bo┼╝y dla nas sta┼é si─Ö cz┼éowiekiem i ustanowi┼é Eucharysti─Ö, w której pod postaci─ů chleba i wina daje nam na pokarm swoje cia┼éo i krew, aby nas zjednoczy─ç we wzajemnej mi┼éo┼Ťci. Chleb, który ┼éama┼é Pan Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy, przypomina┼é wygl─ůdem w┼éa┼Ťnie op┼éatek, by┼é to cienki placek pszenny, a nie bochenek.

Nie uda┼éo si─Ö ustali─ç, kiedy i w jakich okoliczno┼Ťciach tradycja ┼éamania si─Ö op┼éatkiem podczas sk┼éadania ┼╝ycze┼ä przy wigilijnym stole zakorzeni┼éa si─Ö w Polsce. Najstarsza wzmianka ┼║ród┼éowa pochodzi z ko┼äca XVIII wieku.

Op┼éatki przed ceremoni─ů sk┼éadania ┼╝ycze┼ä mo┼╝na pob┼éogos┼éawi─ç. Mo┼╝e to uczyni─ç na przyk┼éad ojciec rodziny, wypowiadaj─ůc nast─Öpuj─ůce s┼éowa:

B┼éogos┼éawiony jeste┼Ť, Panie, Bo┼╝e wszech┼Ťwiata, bo dzi─Öki Twojej hojno┼Ťci otrzymali┼Ťmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy r─ůk ludzkich. Ty z mi┼éo┼Ťci pos┼éa┼ée┼Ť na ┼Ťwiat swojego Jednorodzonego Syna, który pod postaci─ů chleba daje nam swoje Cia┼éo jako pokarm i zadatek nie┼Ťmiertelno┼Ťci. Na pami─ůtk─Ö Jego Narodzenia mamy dzisiaj zasi─ů┼Ť─ç do wspólnego sto┼éu i ┼éama─ç si─Ö op┼éatkiem. Pob┼éogos┼éaw nas i te op┼éatki, którymi b─Ödziemy si─Ö dzieli─ç zwyczajem naszych ojców i sk┼éada─ç sobie wzajemnie ┼Ťwi─ůteczne ┼╝yczenia. Nape┼énij nasze serca ┼╝yczliwo┼Ťci─ů, mi┼éo┼Ťci─ů i pokojem, aby┼Ťmy codziennym post─Öpowaniem potwierdzali to, co wypowiada─ç b─Ödziemy ustami. Spraw, aby┼Ťmy byli dla siebie nawzajem dobrzy jak chleb i kiedy┼Ť zgromadzili si─Ö na braterskiej uczcie w Twoim królestwie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
www,wiara.pl